BIO

Historie kapely Blues Station (dále jen BS) sahá do let těsně před Sametovou revolucí, kdy Miroslav Košťál Fiala (dále jen MKF) s Jankem Včelařem toto seskupení zakládají. Na basu a bicí se přidali Libor Stašek a Stanislav Stanley Vojtěch (dále SSV), střídavě s Milanem Koneč- ným, na foukací harmoniku dul napřed Jarda Varaďa, později ho vystřídal Milan Skácelík, který sic Ostravák, v té době pracoval v Gottwal- dově u telekomunikací, a tak se v kterémsi zlínském hostinci seznámili a padli si do oka a do noty.

Těleso úspěšně propagovalo na slušné úrovni bluesovou muziku ve Zlíně a okolí, zúčastnili se jako hudebníci srazu Chartistů a úspěšně pre- zentovali region na dnes již legendárním festivalu v Litvínově. Asi někdy v roce 1989-90 se BS rozpadá, diagnóza „rozdílný názor v kapele na pozitivní vliv alkoholu v souvislosti s uměleckým růstem hudebníků….“

 

Obnovení souboru nemělo dlouhého trvání, již někdy v roce1992-3 MKF bere do ruky akustickou kytaru a očarován nádherným projevem a muzikanstvím dvojice černých bluesmanů S. Terry & B. M. Ghee, s kamarádem z Myslivny a vandrů Josefem Pepou Vojtáškem (dále jen JPV) na foukačku, zkoušejí pár kousků nacvičit. Po pár úspěšných večírcích po republice, např. na Chlumu, kdy si pak musel MKF koupit druhou kytaru a JV nové harmoniky, duo usoudilo, že se vše vyvíjí správným směrem a že je třeba těleso rozšířit. Ze staré sestavy se dostavil bubeník Milan Konečný a harmonikář Milan Skácelík. JPV se postavil za kontrabas a chlapci těžili ze studnice pokladů starého dřevního Mississipi Delta blues. MKF dokázal citlivě vybrat vhodné písně a díky svému osobitému chrapláku způsobil to, že nejedno tehdy dívčí oko nezůstalo suché. Dodnes je vokální projev MKF základní nosný pilíř BS.

 

No a necelé dva roky poté dochází k zásadní změně v souboru, kdy se hudebníci opět elektrifikují, za bubny zasedl zpět SSV, druhou kytaru skvěle svíral Vilda Kučera a klapky klapal známý to zlínský věčný student a varhaník Michal Vilím. Po vzoru v té době současných anglo- saských bluesových hvězd a jejich skupin povolává umělecký šéf MKF hráče na dechové a žesťové nástroje ze zlínské filharmonie. Jelikož to byli a jsou naši dobří přátelé a jdou vyloženě po penězích, hrají s náma dodnes. Pro nezasvěcené: Před pár lety koncertovali BS v Brně v plné sestavě, 10 muzikantů, 3 auta a jelikož se kluby chovají tržně a jaksi nepřišli posluchači, honorář činil 570 Kč pro celý soubor, bez konzumačky…

 

V roce 1996 BS nahrává svou první dlouhohrající plotnu/bílé CD ve V studiu Iva Viktorína a v počtu asi 10 ks si nechává vypálit, tehdejší cena 500 Kč za exemplář, takže distribuce pro přátele stále na audio kazetách…. V témže roce umělci vyjíždí v letních měsících na nezapo- menutelnou dvoudenní šňůru na přehradu Orlík. Na tenor saxofon zaskočil za Mirka Janotu Přemek Kozmík.

V těchto letech také BS často koncertuje v tehdy mladé pivnici Pod lipou, v legendárním klubu B52, vzápětí zanikajícím a nahrazeném ještě slavnějším klubem Golem na zlínské tržnici.

 

Další titul vychází v roce 2000 na CD již vyrobeném z matrice, a to díky sponzorům a kapele samotné. Kompletní diskografie na připojenem linku, stejně jak složení muzikantů.

 

Další faktografie již v kostce, jak čas běžel. 1998-2000 BS pravidelný účastník šumperského Blues Alive. Součást tohoto festivalu tehdy byl nedělní koncert odehraný za zdmi Mírovské káznice, BS tuto tradici započal. Brzy poté nelegálně opustil objekt tehdy ještě mediálně ne- známý vězeň pan Kájínek.

Další koncerty v Polsku, Rakousku a na Slovensku. Nepravidelné hraní po klubech v České republice. Za zmínku stojí hudební klub Stará pekárna v Brně, a to záznam živého koncertu, kde si MKF, JPV a zesnulý kytarista Vilda Kučera „odskočili“ zpět k akustickému blues. No a další a další, na které si již nevzpomeneme. Nejvíce koncertů BS asi odehráli v legendární Čurdově hospodě Zelenáčova Šopa ve Zlíně. Jediný žánrový odklon uměleckého souboru proběhl někdy v letech 2009 -12, kdy se zaměřil na jižanský rok a nahrál v pozměněné sestavě CD s názvem LSB, což je zkratka Lynyrd Skynyrd (Band). Sólový part bez problémů zvládl harcovník, muzikant, zpěvák BS a hospodský Milan Cociancich, ale za nějaký čas se rozhodl , že končí s muzikou. Kapela našla náhradu, v podobě zpěváka Jirky Zrníka. Bohužel, těsně po nahrání tohoto titulu druhý kytarista BS Rolek Kašper oznámil, že také končí a bylo po srandě. Další kapitola souboru uzavřena.

 

BS se vrací k původnímu repertoáru, žádné další album zatím nevydali, omladili soubor a mají v plánu trošku osvěžit stávající „jídelníček“ Soubor ale nemá potřebu se někam „vývojově“ posouvat, jak bylo kapele vytknuto kolegou, zámožným virtuosním muzikantem. BS nemíní experimentovat, hrají bluesovou muziku, kterou si sami dobrovolně již více než před 25 lety vybrali, a vypadá to, že u ní již zůstanou. Forever and ever.